Rys biograficzny

Krzysztof Ślachciak urodzony w 1983 roku, artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, absolwent wydziału Neofilologii UAM, oraz studiów podyplomowych z Marketingu na Rynku Business to Business Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z pracą dyplomową traktującą o odbiorcach fotografii reklamowej. Od 2008 roku zawodowo zajmuje się fotografią reklamową specjalizując się w fotografii produktowej, fotografii architektury, portrecie i sesjach koncepcyjnych.
W ramach działalności edukacyjno-popularyzatorskiej działa w zarządzie ZPAF Okręg Wielkopolski, gdzie zajmuje się organizacją i kuratelą wystaw oraz autorskim programem edukacyjnym „Fotografia u Podstaw”. Pracuje w Instytucie Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej prowadząc zajęcia z fotografii oraz fotograficzne koło naukowe. Uczy także w WSCKZiU we Wrześni na specjalności „technik fotograf”. Współpracuje z poznańską Galerią Sztuki Rozruch. Prowadzi także własne warsztaty, plenery fotograficzne i podkasty.
Jego zainteresowania twórcze dotyczą specyfiki obrazu fotograficznego oraz jego relacji z przestrzenią i widzem. Zainteresowania te leżą u podstaw eksperymentów z pogranicza medium fotografii oraz tworzenia obiektów fotograficznych eksplorujących relację obrazu z obiektem i przestrzenią. Do tej pory prezentował swoje prace podczas przeszło 60 wystaw i wydarzeń fotograficznych zarówno w kraju jak i za granicą, w tym między innymi w galeriach PAcamera, Forum Fotografii, Starej Galerii ZPAF, Galerii Pustej, Galerii Obok ZPAF, oraz na festiwalach „FotoArt Festiwal” w Bielsko Białej, Festiwalu Nowej Sztuki "Labirynt" w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą, „Rybnickim Festiwalu Fotografii”, „Dniach Fotografii Alternatywnej” w Warszawie czy festiwalu "Fotoperyferie" w Kielcach. Jest autorem książki artystycznej pt. „Bardziej prawdopodobne, że nie jesteśmy wyjątkowi". Dystrybucję i sprzedaż książki oraz wybranych prac kolekcjonerskich prowadzi warszawska galeria Spot\W.

​​​​​​​Deklaracja artystyczna 

Kiedyś sądziłem, że dobra fotografia to taka, którą odbiorca zrozumie tak, jak tego chciał fotograf. Dziś się z tym nie zgadzam, bo co jeśli fotograf chce aby jego prace odbierano indywidualnie? Prezentowane przeze mnie fotografie, jeśli można je tak w ogóle definiować, nie służą transferowi rzeczywistości, nie są też próbą opowiadania historii, ale może, od czasu do czasu, kryje się za nimi jakaś prawda.
Raz na jakiś czas dopada mnie potrzeba wyrzucenia z siebie emocji. Szukam wtedy obrazu, którym mógłbym się ich pozbyć. Takie uczucie narasta, pogania, w kulminacyjnym momencie popycha do działania. Powstają fotografie, lub ich zalążki, często później ćwiczone przez miesiące aż do powstania docelowego obrazu.
Moje inspiracje są naturalne dla tego procesu. To przede wszystkim prace artystów nurtu fotografii subiektywnej: Otto Steinerta, Minora Whitea, Bronisława Schlabsa, Zdzisława Beksińskiego, ale również Edwarda Hartwiga, Krzysztofa Pruszkowskiego, Stanisława Wosia, a także malarzy: Włodzimierza Włoszkiewicza, Francisa Bacona, Jacksona Pollocka, Williama Turnera.
Swoje prace prezentuję Państwu, gdyż ostatnim aktem ich istnienia są odczucia widzów. Może znajdziecie w nich coś dla siebie, może dzięki temu ja dowiem się czegoś o sobie.

Krzysztof Ślachciak



Back to Top